V sobotu, 23.04.2022 sa na Zvonici zišlo približne 20 dobrovoľníkov – poľovníkov ale i nepoľovníkov – občanov Valaskej Dubovej, ktorým záleží na čistote nášho okolia. Najmladšia účastníčka Zuzka má len 6 rokov a veľmi sa cestou tešila. Mala na rukách dve rôzne rukavice a hovorí „Túto mám na sklo a túto na plast“. Už dávno vie, že hádzať odpadky do prírody nie je v poriadku. Zišli sa, aby pomohli prírode a spravili poriadok aj po tých, ktorým až tak na čistote nezáleží a príroda Chočských vrchov je im menej cenná ako ušetrené peniaze za vývoz objemnejšieho odpadu. Niektorým je dokonca menej cenná ako odnesenie ľahkej prázdnej plechovky či fľašky domov i keď ťažšiu priniesť dokázali. U niektorých občanov je tiež vývoz odpadu do kríkov akousi ľudovou tradíciou, od ktorej si nedokážu odvyknúť a to ani po zavedení separovaného odpadu.
Dobrovoľníci sa po krátkej porade a dohovore rozdelili na troj- či štvorčlenné skupiny, rozdelili si vrecia a vydala každá do svojej určenej lokality. Zbieral sa odpad na Poliankach, Pod vrchom, Na Hlavačke, pri starej ceste na Brestovú.
Popri ceste a v kríkoch sa objavovali najmä jednorazové obaly od nápojov ako sklenené, plastové fľaše či plechovky. V okolí niekdajšej čiernej skládky stavebného odpadu vzniklo niekoľko menších. Boli tu vyvezené staré umývadlá, toaleta, sudy, plastové kýble, bandasky, molitany a podobne. Takéto skládky brigádnici povyťahovali na cestu a ďalšia partia s autom a prívesným vozíkom ich potom naložila a odviezla. Celkovo sa vyzbierala približne tona odpadu všetkého druhu.
Vyzbieraný odpad sa navozil za obecný úrad, kde prebiehalo jeho ďalšie triedenie.
Veríme, že vyzbieraného odpadu bude z roka na rok ubúdať až podobné akcie a takto „umelo vytvorené“ pracovné miesta zberačov zaniknú. Medzi brigádnikmi panovala zhoda, že pokiaľ sa ľudia sami a bez osobných policajtov nenaučia vážiť si prostredie v ktorom žijú, bolo by vhodné v miestach, kde vznikajú čierne skládky inštalovať fotopasce s riadnym označením, že priestor je monitorovaný. Niektoré obce na Slovensku tak už na podobných miestach urobili.
Na zamyslenie však stojí aj práca na „bezpolicajnom“ spôsobe riešenia problému. A teda že budeme už svoje deti viesť k láske k životnému prostrediu. Už deti musia vedieť, že hodiť fľašu do kríkov nie je v poriadku.
Chvála patrí všetkým, ktorí prišli pomôcť prírode ale aj urobiť dobré meno našej obci, lebo aj čistota životného prostredia vypovedá o duchu obce.
Ďalšie info a viac fotografií na oficiálnej stránke obce Valaská Dubová:
https://www.valaskadubova.sk/obec-2/oznamy/oznamy-aktuality/cisty-revir-cista-priroda-1029sk.html
Text: Stanislav
Foto: J. Kendera, Stanislav